2021 Consolidated Election Contest Results for Precinct DU0011


Current as of Friday, April 9, 2021 01:16 PM
Precinct Statistics
Registered Voters: 934 Ballots Cast: 0 Turnout: 0.00 %

VILLAGE OF CARPENTERSVILLE FOR PRESIDENT TO SERVE A 4-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

John Skillman (Independent) 0 0.00%

VILLAGE OF CARPENTERSVILLE FOR TRUSTEE TO SERVE A 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Jim Malone (Independent) 0 0.00%
John P. O'Sullivan (Independent) 0 0.00%
Brenda G. Sandoval (Independent) 0 0.00%
Precinct Statistics
Registered Voters: 934 Ballots Cast: 226 Turnout: 24.20%

VILLAGE OF EAST DUNDEE FOR PRESIDENT TO SERVE A 4-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Jeffrey J. Lynam (Independent) 132 58.41%
Lael Miller (Independent) 90 39.82%

VILLAGE OF EAST DUNDEE FOR TRUSTEE TO SERVE A 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Sarah Brittin (Independent) 135 59.73%
Tricia Saviano (Independent) 127 56.19%

DUNDEE TOWNSHIP FOR SUPERVISOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Patricia "Trish" Glees (Democratic) 106 46.90%
Arin Thrower (Independent) 110 48.67%

DUNDEE TOWNSHIP FOR CLERK
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Autumn L. Sheppard (Republican) 114 50.44%
Paula Lauer (Democratic) 101 44.69%

DUNDEE TOWNSHIP FOR ASSESSOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Michael A. Bielak (Republican) 156 69.03%

DUNDEE TOWNSHIP FOR HIGHWAY COMMISSIONER
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Christopher Kempf (Republican) 101 44.69%
David E. Schulz (Independent) 113 50.00%

DUNDEE TOWNSHIP FOR TRUSTEE
(Vote for 4)

Votes% of Votes

Kenneth J. Schaffer (Republican) 113 50.00%
Richard Ahrens (Republican) 116 51.33%
Henry Kolff (Republican) 96 42.48%
Susan Romano (Republican) 109 48.23%
Trisha Calabrese (Democratic) 98 43.36%
June D. Keibler (Democratic) 102 45.13%
Susan F. Harney (Democratic) 110 48.67%
Devin McCrate (Democratic) 85 37.61%

DUNDEE TOWNSHIP PARK DISTRICT FOR PARK COMMISSIONER TO SERVE A FULL 6-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

James M. Bonkoski 186 82.30%

FOX RIVER VALLEY PUBLIC LIBRARY DISTRICT FOR LIBRARY TRUSTEES TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

No Candidate Filed (Write-In) 0 0.00%
Matthew Goyke (Write-In) 2 0.88%
Maryann Dellamaria (Write-In) 0 0.00%

FOX RIVER VALLEY PUBLIC LIBRARY DISTRICT FOR LIBRARY TRUSTEES TO SERVE AN UN-EXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

David G. Nutt 157 69.47%

KANE COUNTY FOR REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES TO SERVE A 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

Winfried Cordell Cooper, Jr. T41N R8E Elgin 139 61.50%

COMMUNITY SCHOOL DISTRICT 300 FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Christine Birkett T42N R8E Dundee 124 54.87%
Emmanuel Thomas T42N R8E Dundee 91 40.27%
Kristina M. Paul T42N R8E Dundee 94 41.59%
Daniel P. Dale, Jr. T42N R8E Dundee 35 15.49%
David Scarpino T42N R6E Hampshire 80 35.40%
Holly Jarovsky T43N R8E Algonquin 51 22.57%
Kim Withycombe T43N R8E Algonquin 40 17.70%

ELGIN COMMUNITY COLLEGE 509 FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT TO SERVE A 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

Jeffrey A. Meyer 91 40.27%
Donna Redmer 114 50.44%
Joyce J. Fountain 67 29.65%
Adriana Barriga-Green 57 25.22%

EAST DUNDEE & COUNTRYSIDE FIRE DISTRICT FOR FIRE TRUSTEES TO SERVE A FULL 6-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Mark Guth 159 70.35%

EAST DUNDEE & COUNTRYSIDE FIRE DISTRICT FOR FIRE TRUSTEES TO SERVE AN UN-EXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Douglas Hoyt 164 72.57%