2021 Consolidated Election Contest Results for Precinct DU0001


Current as of Friday, April 9, 2021 01:16 PM
Precinct Statistics
Registered Voters: 1079 Ballots Cast: 327 Turnout: 30.31%

VILLAGE OF WEST DUNDEE FOR PRESIDENT TO SERVE A 4-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Christopher John Nelson (Independent) 221 67.58%
Joseph M. Connell (Independent) 84 25.69%

VILLAGE OF WEST DUNDEE FOR TRUSTEE TO SERVE A 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Dan Wilbrandt (Independent) 257 78.59%
Cheryl A. Alopogianis (Independent) 138 42.20%
Pamela Carr Hagerman (Independent) 122 37.31%
Bob E. Sample (Independent) 108 33.03%
Cheryl Anderley (Independent) 171 52.29%

DUNDEE TOWNSHIP FOR SUPERVISOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Patricia "Trish" Glees (Democratic) 157 48.01%
Arin Thrower (Independent) 156 47.71%

DUNDEE TOWNSHIP FOR CLERK
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Autumn L. Sheppard (Republican) 148 45.26%
Paula Lauer (Democratic) 155 47.40%

DUNDEE TOWNSHIP FOR ASSESSOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Michael A. Bielak (Republican) 226 69.11%

DUNDEE TOWNSHIP FOR HIGHWAY COMMISSIONER
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Christopher Kempf (Republican) 166 50.76%
David E. Schulz (Independent) 131 40.06%

DUNDEE TOWNSHIP FOR TRUSTEE
(Vote for 4)

Votes% of Votes

Kenneth J. Schaffer (Republican) 150 45.87%
Richard Ahrens (Republican) 150 45.87%
Henry Kolff (Republican) 131 40.06%
Susan Romano (Republican) 150 45.87%
Trisha Calabrese (Democratic) 141 43.12%
June D. Keibler (Democratic) 141 43.12%
Susan F. Harney (Democratic) 156 47.71%
Devin McCrate (Democratic) 119 36.39%

DUNDEE TOWNSHIP PARK DISTRICT FOR PARK COMMISSIONER TO SERVE A FULL 6-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

James M. Bonkoski 254 77.68%

FOX RIVER VALLEY PUBLIC LIBRARY DISTRICT FOR LIBRARY TRUSTEES TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

No Candidate Filed (Write-In) 0 0.00%
Matthew Goyke (Write-In) 4 1.22%
Maryann Dellamaria (Write-In) 3 0.92%

FOX RIVER VALLEY PUBLIC LIBRARY DISTRICT FOR LIBRARY TRUSTEES TO SERVE AN UN-EXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

David G. Nutt 231 70.64%

KANE COUNTY FOR REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES TO SERVE A 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

Winfried Cordell Cooper, Jr. T41N R8E Elgin 211 64.53%

COMMUNITY SCHOOL DISTRICT 300 FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Christine Birkett T42N R8E Dundee 173 52.91%
Emmanuel Thomas T42N R8E Dundee 133 40.67%
Kristina M. Paul T42N R8E Dundee 138 42.20%
Daniel P. Dale, Jr. T42N R8E Dundee 42 12.84%
David Scarpino T42N R6E Hampshire 140 42.81%
Holly Jarovsky T43N R8E Algonquin 90 27.52%
Kim Withycombe T43N R8E Algonquin 88 26.91%

ELGIN COMMUNITY COLLEGE 509 FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT TO SERVE A 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

Jeffrey A. Meyer 133 40.67%
Donna Redmer 171 52.29%
Joyce J. Fountain 90 27.52%
Adriana Barriga-Green 95 29.05%