Aurora Election Commission Results

2017 Consolidated Election Contest Results for Precinct DU0011


Current as of Tuesday, April 18, 2017 04:17 PM
Precinct Statistics
Registered Voters: 939 Ballots Cast: 0 Turnout: 0.00 %

VILLAGE OF CARPENTERSVILLE FOR PRESIDENT TO SERVE A 4-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

John M. Skillman (Independent) 0 0.00%
Edward M. Ritter (Independent) 0 0.00%

VILLAGE OF CARPENTERSVILLE FOR TRUSTEE TO SERVE A 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Patricia A. Schultz (Independent) 0 0.00%
Kevin Rehberg (Independent) 0 0.00%
Virginia J. Stephens (Independent) 0 0.00%
Diane Lawrence (Independent) 0 0.00%
Precinct Statistics
Registered Voters: 939 Ballots Cast: 196 Turnout: 20.87%

VILLAGE OF EAST DUNDEE FOR PRESIDENT TO SERVE A 4-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Lael Miller 123 62.76%

VILLAGE OF EAST DUNDEE FOR TRUSTEE TO SERVE A 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Dan Selep 99 50.51%
Cindy Comstock 58 29.59%
Scott A. "Pillow" Andresen 118 60.20%
Kirstin Wood Carfagnini 101 51.53%
Robert Gorman 80 40.82%

DUNDEE TOWNSHIP FOR SUPERVISOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Jonathan E. Radke (Republican) 94 47.96%
Patricia "Trish" Glees (Independent) 88 44.90%

DUNDEE TOWNSHIP FOR CLERK
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Robert L. Block (Republican) 138 70.41%

DUNDEE TOWNSHIP FOR ASSESSOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Michael A. Bielak (Republican) 125 63.78%

DUNDEE TOWNSHIP FOR HIGHWAY COMMISSIONER
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Scott M. Sinnett (Republican) 134 68.37%

DUNDEE TOWNSHIP FOR TRUSTEE
(Vote for 4)

Votes% of Votes

Kenneth J. Schaffer (Republican) 104 53.06%
Susan F. Harney (Republican) 120 61.22%
Richard E. Ahrens (Republican) 113 57.65%
George E. Johnson (Republican) 105 53.57%

DUNDEE TOWNSHIP PARK DISTRICT FOR PARK COMMISSIONER TO SERVE A FULL 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

Craig L. Rakow 142 72.45%
Frank J. Scarpelli, Jr. 105 53.57%

FOX RIVER VALLEY PUBLIC LIBRARY DISTRICT FOR LIBRARY TRUSTEES TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Michael J. Tennis 122 62.24%
Nikki S. Kuhlman 124 63.27%
Brian Lindholm 125 63.78%

KANE COUNTY FOR REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES
(Vote for 2)

Votes% of Votes

Richard L. Williams T39N R7E BLACKBERRY 124 63.27%
Andrea D. Rich (Write-In) 2 1.02%

KANE COUNTY FOR REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Kyle S. Taylor T40N R8E ST CHARLES 123 62.76%

KANE COUNTY FOR REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Paul Ross T39N R6E KANEVILLE 116 59.18%

COMMUNITY SCHOOL DISTRICT 300 FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Kathleen Burley T43N R8E ALGONQUIN 47 23.98%
Anne B. Miller T43N R8E ALGONQUIN 61 31.12%
Nicole Beyer T43N R8E ALGONQUIN 35 17.86%
David J. Scarpino T42N R6E HAMPSHIRE 69 35.20%
Mary McNicholas T42N R8E DUNDEE 116 59.18%
Leslie LaMarca T42N R7E RUTLAND 62 31.63%

ELGIN COMMUNITY COLLEGE 509 FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT TO SERVE A 6-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Jennifer Rakow 113 57.65%
John Duffy 66 33.67%
Candace McCreary 63 32.14%
Roger Maxwell Ramey 60 30.61%
Shane Nowak 62 31.63%

EAST DUNDEE & COUNTRYSIDE FIRE DISTRICT FOR FIRE TRUSTEES TO SERVE A FULL 6-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Lark C. Sanders 139 70.92%

(FOREST PRESERVE) ISSUE $50,000,000 GENERAL OBLIGATION BONDS
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Yes 93 47.45%
No 92 46.94%