Aurora Election Commission Results

April 9, 2013 Consolidated Election Contest Results for Precinct DU0027


Current as of Tuesday, April 23, 2013 04:47 PM
Precinct Statistics
Registered Voters: 922 Ballots Cast: 43 Turnout: 4.66%

VILLAGE OF CARPENTERSVILLE FOR PRESIDENT
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Edward Ritter (Independent) 36 83.72%

VILLAGE OF CARPENTERSVILLE FOR TRUSTEE 4 YEAR-TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Virginia J. Stephens (Independent) 25 58.14%
Kevin Rehberg (Independent) 29 67.44%
Patricia A. Schultz (Independent) 30 69.77%
Kent W. Baldwin (Independent) 12 27.91%
Bryan Moore (Independent) 23 53.49%

VILLAGE OF CARPENTERSVILLE FOR TRUSTEE TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Kay Ann Teeter (Independent) 33 76.74%

DUNDEE TOWNSHIP FOR SUPERVISOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Susan F. Harney (Republican) 31 72.09%

DUNDEE TOWNSHIP FOR CLERK
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Robert L. Block (Republican) 32 74.42%

DUNDEE TOWNSHIP FOR ASSESSOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Michael A. Bielak (Republican) 33 76.74%
Elizabeth "Betty" Shattuck (Democratic) 9 20.93%

DUNDEE TOWNSHIP FOR HIGHWAY COMMISSIONER
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Larry G. Braasch (Republican) 35 81.40%

DUNDEE TOWNSHIP FOR TRUSTEE
(Vote for 4)

Votes% of Votes

George E. Johnson (Republican) 34 79.07%
David A. Edwards (Republican) 33 76.74%
Charlton F. Behm (Republican) 34 79.07%
Kenneth J. Schaffer (Republican) 35 81.40%

DUNDEE TOWNSHIP PARK DISTRICT FOR PARK COMMISSIONER TO SERVE A FULL 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

John Meschewski 28 65.12%
Erin A. O'Leary 33 76.74%
David Poweleit 12 27.91%

FOX RIVER VALLEY LIBRARY FOR LIBRARY TRUSTEES TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Mark Biewald 34 79.07%
Brian Lindholm (Write-In) 1 2.33%
Denise Sommerlot (Write-In) 1 2.33%

EDUCATIONAL SERVICE REGION KANE COUNTY FOR REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Mary M.M. Shepro TOWNSHIP 40N RANGE 8E ST CHARLES 26 60.47%
Chad N. Koppie TOWNSHIP 42N RANGE 7E RUTLAND 27 62.79%
Kevin Williams TOWNSHIP 39N RANGE 8E GENEVA 26 60.47%

COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT 300 FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Anne B. Miller TOWNSHIP 43N RANGE 8E ALGONQUIN 28 65.12%
Kathleen P. Burley TOWNSHIP 43N RANGE 8E ALGONQUIN 29 67.44%
David A. Alessio TOWNSHIP 42N RANGE 8E DUNDEE 34 79.07%

ELGIN COMMUNITY COLLEGE 509 FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT TO SERVE A 4-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Art Sauceda 23 53.49%
Nadia Blanc Daley 13 30.23%

ELGIN COMMUNITY COLLEGE 509 FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT TO SERVE A 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

Clare M. Ollayos 22 51.16%
Elias A. Palacios 6 13.95%
Rise D. Jones 20 46.51%
Angela J. Causey 20 46.51%
Precinct Statistics
Registered Voters: 922 Ballots Cast: 0 Turnout: 0.00 %

CARPENTERSVILLE & COUNTRYSIDE FIRE DISTRICT FOR FIRE TRUSTEES TO SERVE A FULL 6-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Jonathan E. Radke (Independent) 0 0.00%