Aurora Election Commission Results

April 9, 2013 Consolidated Election Contest Results for Precinct DU0021


Current as of Tuesday, April 23, 2013 04:47 PM
Precinct Statistics
Registered Voters: 650 Ballots Cast: 24 Turnout: 3.69%

VILLAGE OF CARPENTERSVILLE FOR PRESIDENT
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Edward Ritter (Independent) 19 79.17%

VILLAGE OF CARPENTERSVILLE FOR TRUSTEE 4 YEAR-TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Virginia J. Stephens (Independent) 11 45.83%
Kevin Rehberg (Independent) 17 70.83%
Patricia A. Schultz (Independent) 17 70.83%
Kent W. Baldwin (Independent) 8 33.33%
Bryan Moore (Independent) 7 29.17%

VILLAGE OF CARPENTERSVILLE FOR TRUSTEE TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Kay Ann Teeter (Independent) 19 79.17%

DUNDEE TOWNSHIP FOR SUPERVISOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Susan F. Harney (Republican) 20 83.33%

DUNDEE TOWNSHIP FOR CLERK
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Robert L. Block (Republican) 18 75.00%

DUNDEE TOWNSHIP FOR ASSESSOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Michael A. Bielak (Republican) 12 50.00%
Elizabeth "Betty" Shattuck (Democratic) 10 41.67%

DUNDEE TOWNSHIP FOR HIGHWAY COMMISSIONER
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Larry G. Braasch (Republican) 18 75.00%

DUNDEE TOWNSHIP FOR TRUSTEE
(Vote for 4)

Votes% of Votes

George E. Johnson (Republican) 19 79.17%
David A. Edwards (Republican) 16 66.67%
Charlton F. Behm (Republican) 15 62.50%
Kenneth J. Schaffer (Republican) 16 66.67%

DUNDEE TOWNSHIP PARK DISTRICT FOR PARK COMMISSIONER TO SERVE A FULL 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

John Meschewski 10 41.67%
Erin A. O'Leary 14 58.33%
David Poweleit 9 37.50%

FOX RIVER VALLEY LIBRARY FOR LIBRARY TRUSTEES TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Mark Biewald 16 66.67%
Brian Lindholm (Write-In) 0 0.00%
Denise Sommerlot (Write-In) 0 0.00%

EDUCATIONAL SERVICE REGION KANE COUNTY FOR REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Mary M.M. Shepro TOWNSHIP 40N RANGE 8E ST CHARLES 17 70.83%
Chad N. Koppie TOWNSHIP 42N RANGE 7E RUTLAND 14 58.33%
Kevin Williams TOWNSHIP 39N RANGE 8E GENEVA 14 58.33%

COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT 300 FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Anne B. Miller TOWNSHIP 43N RANGE 8E ALGONQUIN 17 70.83%
Kathleen P. Burley TOWNSHIP 43N RANGE 8E ALGONQUIN 16 66.67%
David A. Alessio TOWNSHIP 42N RANGE 8E DUNDEE 16 66.67%

ELGIN COMMUNITY COLLEGE 509 FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT TO SERVE A 4-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Art Sauceda 10 41.67%
Nadia Blanc Daley 9 37.50%

ELGIN COMMUNITY COLLEGE 509 FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT TO SERVE A 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

Clare M. Ollayos 8 33.33%
Elias A. Palacios 4 16.67%
Rise D. Jones 11 45.83%
Angela J. Causey 13 54.17%