Aurora Election Commission Results

April 9, 2013 Consolidated Election Contest Results for Precinct DU0020


Current as of Tuesday, April 23, 2013 04:47 PM
Precinct Statistics
Registered Voters: 1023 Ballots Cast: 73 Turnout: 7.14%

VILLAGE OF SLEEPY HOLLOW FOR PRESIDENT
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Stephan K. Pickett (Independent) 66 90.41%

VILLAGE OF SLEEPY HOLLOW FOR CLERK
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Norine D. Olson (Independent) 68 93.15%

VILLAGE OF SLEEPY HOLLOW FOR TRUSTEE 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Jeff Seiler (Independent) 47 64.38%
Russell Getz (Independent) 54 73.97%
Donald J. Ziemba (Independent) 51 69.86%

VILLAGE OF SLEEPY HOLLOW FOR TRUSTEE 2-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Joseph Nemec (Independent) 63 86.30%

DUNDEE TOWNSHIP FOR SUPERVISOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Susan F. Harney (Republican) 62 84.93%

DUNDEE TOWNSHIP FOR CLERK
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Robert L. Block (Republican) 53 72.60%

DUNDEE TOWNSHIP FOR ASSESSOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Michael A. Bielak (Republican) 39 53.42%
Elizabeth "Betty" Shattuck (Democratic) 32 43.84%

DUNDEE TOWNSHIP FOR HIGHWAY COMMISSIONER
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Larry G. Braasch (Republican) 60 82.19%

DUNDEE TOWNSHIP FOR TRUSTEE
(Vote for 4)

Votes% of Votes

George E. Johnson (Republican) 53 72.60%
David A. Edwards (Republican) 55 75.34%
Charlton F. Behm (Republican) 52 71.23%
Kenneth J. Schaffer (Republican) 52 71.23%

DUNDEE TOWNSHIP PARK DISTRICT FOR PARK COMMISSIONER TO SERVE A FULL 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

John Meschewski 27 36.99%
Erin A. O'Leary 38 52.05%
David Poweleit 46 63.01%

FOX RIVER VALLEY LIBRARY FOR LIBRARY TRUSTEES TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Mark Biewald 58 79.45%
Brian Lindholm (Write-In) 2 2.74%
Denise Sommerlot (Write-In) 4 5.48%

EDUCATIONAL SERVICE REGION KANE COUNTY FOR REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Mary M.M. Shepro TOWNSHIP 40N RANGE 8E ST CHARLES 42 57.53%
Chad N. Koppie TOWNSHIP 42N RANGE 7E RUTLAND 43 58.90%
Kevin Williams TOWNSHIP 39N RANGE 8E GENEVA 43 58.90%

COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT 300 FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Anne B. Miller TOWNSHIP 43N RANGE 8E ALGONQUIN 44 60.27%
Kathleen P. Burley TOWNSHIP 43N RANGE 8E ALGONQUIN 42 57.53%
David A. Alessio TOWNSHIP 42N RANGE 8E DUNDEE 52 71.23%

ELGIN COMMUNITY COLLEGE 509 FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT TO SERVE A 4-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Art Sauceda 29 39.73%
Nadia Blanc Daley 25 34.25%

ELGIN COMMUNITY COLLEGE 509 FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT TO SERVE A 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

Clare M. Ollayos 39 53.42%
Elias A. Palacios 8 10.96%
Rise D. Jones 25 34.25%
Angela J. Causey 23 31.51%