Aurora Election Commission Results

April 9, 2013 Consolidated Election Contest Results for Precinct DU0016


Current as of Tuesday, April 23, 2013 04:47 PM
Precinct Statistics
Registered Voters: 1043 Ballots Cast: 0 Turnout: 0.00 %

CITY OF ELGIN FOR CITY COUNCILMAN 2- YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Toby Shaw 0 0.00%
Craig Dresang 0 0.00%

CITY OF ELGIN FOR CITY COUNCILMAN 4-YEAR TERM
(Vote for 4)

Votes% of Votes

Mitchell Esterino 0 0.00%
Terry Gavin 0 0.00%
Richard G. Dunne 0 0.00%
Rosemarie Kahn 0 0.00%
Robert Gilliam 0 0.00%
John Prigge 0 0.00%
Stephen D. Knight 0 0.00%
Thomas Armstrong 0 0.00%
Andrew R. Cuming 0 0.00%
Cody A. Holt 0 0.00%
Jerri McCue 0 0.00%
Grace Richard 0 0.00%
Carol Rauschenberger 0 0.00%
Precinct Statistics
Registered Voters: 1043 Ballots Cast: 127 Turnout: 12.18%

VILLAGE OF WEST DUNDEE FOR PRESIDENT
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Christopher Nelson (Independent) 53 41.73%
Andrew Yuscka (Independent) 74 58.27%

VILLAGE OF WEST DUNDEE FOR TRUSTEE
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Daniel J. Wilbrandt (Independent) 116 91.34%
Patrick J. Hanley (Independent) 91 71.65%
William Pflanz (Independent) 71 55.91%
Darren Parochelli (Independent) 37 29.13%
Precinct Statistics
Registered Voters: 1043 Ballots Cast: 137 Turnout: 13.14%

DUNDEE TOWNSHIP FOR SUPERVISOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Susan F. Harney (Republican) 97 70.80%

DUNDEE TOWNSHIP FOR CLERK
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Robert L. Block (Republican) 95 69.34%

DUNDEE TOWNSHIP FOR ASSESSOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Michael A. Bielak (Republican) 84 61.31%
Elizabeth "Betty" Shattuck (Democratic) 41 29.93%

DUNDEE TOWNSHIP FOR HIGHWAY COMMISSIONER
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Larry G. Braasch (Republican) 102 74.45%

DUNDEE TOWNSHIP FOR TRUSTEE
(Vote for 4)

Votes% of Votes

George E. Johnson (Republican) 81 59.12%
David A. Edwards (Republican) 92 67.15%
Charlton F. Behm (Republican) 84 61.31%
Kenneth J. Schaffer (Republican) 81 59.12%

DUNDEE TOWNSHIP PARK DISTRICT FOR PARK COMMISSIONER TO SERVE A FULL 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

John Meschewski 57 41.61%
Erin A. O'Leary 85 62.04%
David Poweleit 49 35.77%

FOX RIVER VALLEY LIBRARY FOR LIBRARY TRUSTEES TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Mark Biewald 84 61.31%
Brian Lindholm (Write-In) 0 0.00%
Denise Sommerlot (Write-In) 0 0.00%

EDUCATIONAL SERVICE REGION KANE COUNTY FOR REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Mary M.M. Shepro TOWNSHIP 40N RANGE 8E ST CHARLES 71 51.82%
Chad N. Koppie TOWNSHIP 42N RANGE 7E RUTLAND 76 55.47%
Kevin Williams TOWNSHIP 39N RANGE 8E GENEVA 66 48.18%

COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT 300 FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Anne B. Miller TOWNSHIP 43N RANGE 8E ALGONQUIN 80 58.39%
Kathleen P. Burley TOWNSHIP 43N RANGE 8E ALGONQUIN 67 48.91%
David A. Alessio TOWNSHIP 42N RANGE 8E DUNDEE 86 62.77%

ELGIN COMMUNITY COLLEGE 509 FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT TO SERVE A 4-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Art Sauceda 58 42.34%
Nadia Blanc Daley 33 24.09%

ELGIN COMMUNITY COLLEGE 509 FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT TO SERVE A 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

Clare M. Ollayos 79 57.66%
Elias A. Palacios 22 16.06%
Rise D. Jones 46 33.58%
Angela J. Causey 26 18.98%