Aurora Election Commission Results

April 9, 2013 Consolidated Election Contest Results for Precinct DU0011


Current as of Tuesday, April 23, 2013 04:47 PM
Precinct Statistics
Registered Voters: 903 Ballots Cast: 2 Turnout: 0.22%

VILLAGE OF CARPENTERSVILLE FOR PRESIDENT
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Edward Ritter (Independent) 2 100.00%

VILLAGE OF CARPENTERSVILLE FOR TRUSTEE 4 YEAR-TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Virginia J. Stephens (Independent) 1 50.00%
Kevin Rehberg (Independent) 0 0.00%
Patricia A. Schultz (Independent) 2 100.00%
Kent W. Baldwin (Independent) 1 50.00%
Bryan Moore (Independent) 2 100.00%

VILLAGE OF CARPENTERSVILLE FOR TRUSTEE TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Kay Ann Teeter (Independent) 2 100.00%
Precinct Statistics
Registered Voters: 903 Ballots Cast: 237 Turnout: 26.25%

VILLAGE OF EAST DUNDEE FOR PRESIDENT
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Lael Miller 118 49.79%
Jerald Bartels 117 49.37%

VILLAGE OF EAST DUNDEE FOR TRUSTEE
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Robert Gorman 157 66.24%
Dan Selep 103 43.46%
Paul VanOstenbridge 116 48.95%
Kirstin Wood 169 71.31%
Mark J. Poynor 86 36.29%
Precinct Statistics
Registered Voters: 903 Ballots Cast: 239 Turnout: 26.47%

DUNDEE TOWNSHIP FOR SUPERVISOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Susan F. Harney (Republican) 183 76.57%

DUNDEE TOWNSHIP FOR CLERK
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Robert L. Block (Republican) 181 75.73%

DUNDEE TOWNSHIP FOR ASSESSOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Michael A. Bielak (Republican) 144 60.25%
Elizabeth "Betty" Shattuck (Democratic) 78 32.64%

DUNDEE TOWNSHIP FOR HIGHWAY COMMISSIONER
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Larry G. Braasch (Republican) 194 81.17%

DUNDEE TOWNSHIP FOR TRUSTEE
(Vote for 4)

Votes% of Votes

George E. Johnson (Republican) 153 64.02%
David A. Edwards (Republican) 165 69.04%
Charlton F. Behm (Republican) 158 66.11%
Kenneth J. Schaffer (Republican) 152 63.60%

DUNDEE TOWNSHIP PARK DISTRICT FOR PARK COMMISSIONER TO SERVE A FULL 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

John Meschewski 146 61.09%
Erin A. O'Leary 146 61.09%
David Poweleit 91 38.08%

FOX RIVER VALLEY LIBRARY FOR LIBRARY TRUSTEES TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Mark Biewald 170 71.13%
Brian Lindholm (Write-In) 0 0.00%
Denise Sommerlot (Write-In) 0 0.00%

EDUCATIONAL SERVICE REGION KANE COUNTY FOR REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Mary M.M. Shepro TOWNSHIP 40N RANGE 8E ST CHARLES 135 56.49%
Chad N. Koppie TOWNSHIP 42N RANGE 7E RUTLAND 140 58.58%
Kevin Williams TOWNSHIP 39N RANGE 8E GENEVA 134 56.07%

COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT 300 FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Anne B. Miller TOWNSHIP 43N RANGE 8E ALGONQUIN 147 61.51%
Kathleen P. Burley TOWNSHIP 43N RANGE 8E ALGONQUIN 142 59.41%
David A. Alessio TOWNSHIP 42N RANGE 8E DUNDEE 163 68.20%

ELGIN COMMUNITY COLLEGE 509 FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT TO SERVE A 4-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Art Sauceda 100 41.84%
Nadia Blanc Daley 71 29.71%

ELGIN COMMUNITY COLLEGE 509 FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT TO SERVE A 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

Clare M. Ollayos 123 51.46%
Elias A. Palacios 38 15.90%
Rise D. Jones 80 33.47%
Angela J. Causey 92 38.49%
Precinct Statistics
Registered Voters: 903 Ballots Cast: 237 Turnout: 26.25%

EAST DUNDEE & COUNTRYSIDE FIRE DISTRICT FOR FIRE TRUSTEES TO SERVE A FULL 6-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

John Bonkoski 190 80.17%