Aurora Election Commission Results

April 9, 2013 Consolidated Election Contest Results for Precinct DU0007


Current as of Tuesday, April 23, 2013 04:47 PM
Precinct Statistics
Registered Voters: 1229 Ballots Cast: 58 Turnout: 4.72%

VILLAGE OF CARPENTERSVILLE FOR PRESIDENT
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Edward Ritter (Independent) 50 86.21%

VILLAGE OF CARPENTERSVILLE FOR TRUSTEE 4 YEAR-TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Virginia J. Stephens (Independent) 38 65.52%
Kevin Rehberg (Independent) 38 65.52%
Patricia A. Schultz (Independent) 41 70.69%
Kent W. Baldwin (Independent) 15 25.86%
Bryan Moore (Independent) 23 39.66%

VILLAGE OF CARPENTERSVILLE FOR TRUSTEE TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Kay Ann Teeter (Independent) 46 79.31%
Precinct Statistics
Registered Voters: 1229 Ballots Cast: 1 Turnout: 0.08%

VILLAGE OF EAST DUNDEE FOR PRESIDENT
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Lael Miller 0 0.00%
Jerald Bartels 1 100.00%

VILLAGE OF EAST DUNDEE FOR TRUSTEE
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Robert Gorman 1 100.00%
Dan Selep 0 0.00%
Paul VanOstenbridge 1 100.00%
Kirstin Wood 1 100.00%
Mark J. Poynor 0 0.00%
Precinct Statistics
Registered Voters: 1229 Ballots Cast: 59 Turnout: 4.80%

DUNDEE TOWNSHIP FOR SUPERVISOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Susan F. Harney (Republican) 49 83.05%

DUNDEE TOWNSHIP FOR CLERK
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Robert L. Block (Republican) 47 79.66%

DUNDEE TOWNSHIP FOR ASSESSOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Michael A. Bielak (Republican) 34 57.63%
Elizabeth "Betty" Shattuck (Democratic) 24 40.68%

DUNDEE TOWNSHIP FOR HIGHWAY COMMISSIONER
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Larry G. Braasch (Republican) 47 79.66%

DUNDEE TOWNSHIP FOR TRUSTEE
(Vote for 4)

Votes% of Votes

George E. Johnson (Republican) 43 72.88%
David A. Edwards (Republican) 43 72.88%
Charlton F. Behm (Republican) 43 72.88%
Kenneth J. Schaffer (Republican) 43 72.88%

DUNDEE TOWNSHIP PARK DISTRICT FOR PARK COMMISSIONER TO SERVE A FULL 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

John Meschewski 33 55.93%
Erin A. O'Leary 37 62.71%
David Poweleit 19 32.20%

FOX RIVER VALLEY LIBRARY FOR LIBRARY TRUSTEES TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Mark Biewald 42 71.19%
Brian Lindholm (Write-In) 0 0.00%
Denise Sommerlot (Write-In) 0 0.00%

EDUCATIONAL SERVICE REGION KANE COUNTY FOR REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Mary M.M. Shepro TOWNSHIP 40N RANGE 8E ST CHARLES 37 62.71%
Chad N. Koppie TOWNSHIP 42N RANGE 7E RUTLAND 29 49.15%
Kevin Williams TOWNSHIP 39N RANGE 8E GENEVA 29 49.15%

COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT 300 FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Anne B. Miller TOWNSHIP 43N RANGE 8E ALGONQUIN 39 66.10%
Kathleen P. Burley TOWNSHIP 43N RANGE 8E ALGONQUIN 34 57.63%
David A. Alessio TOWNSHIP 42N RANGE 8E DUNDEE 38 64.41%

ELGIN COMMUNITY COLLEGE 509 FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT TO SERVE A 4-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Art Sauceda 23 38.98%
Nadia Blanc Daley 20 33.90%

ELGIN COMMUNITY COLLEGE 509 FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT TO SERVE A 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

Clare M. Ollayos 29 49.15%
Elias A. Palacios 8 13.56%
Rise D. Jones 29 49.15%
Angela J. Causey 25 42.37%
Precinct Statistics
Registered Voters: 1229 Ballots Cast: 1 Turnout: 0.08%

EAST DUNDEE & COUNTRYSIDE FIRE DISTRICT FOR FIRE TRUSTEES TO SERVE A FULL 6-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

John Bonkoski 1 100.00%