Aurora Election Commission Results

April 9, 2013 Consolidated Election Contest Results for Precinct DU0003


Current as of Tuesday, April 23, 2013 04:47 PM
Precinct Statistics
Registered Voters: 832 Ballots Cast: 57 Turnout: 6.85%

VILLAGE OF CARPENTERSVILLE FOR PRESIDENT
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Edward Ritter (Independent) 49 85.96%

VILLAGE OF CARPENTERSVILLE FOR TRUSTEE 4 YEAR-TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Virginia J. Stephens (Independent) 31 54.39%
Kevin Rehberg (Independent) 37 64.91%
Patricia A. Schultz (Independent) 39 68.42%
Kent W. Baldwin (Independent) 17 29.82%
Bryan Moore (Independent) 30 52.63%

VILLAGE OF CARPENTERSVILLE FOR TRUSTEE TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Kay Ann Teeter (Independent) 48 84.21%

DUNDEE TOWNSHIP FOR SUPERVISOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Susan F. Harney (Republican) 45 78.95%

DUNDEE TOWNSHIP FOR CLERK
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Robert L. Block (Republican) 46 80.70%

DUNDEE TOWNSHIP FOR ASSESSOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Michael A. Bielak (Republican) 32 56.14%
Elizabeth "Betty" Shattuck (Democratic) 22 38.60%

DUNDEE TOWNSHIP FOR HIGHWAY COMMISSIONER
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Larry G. Braasch (Republican) 50 87.72%

DUNDEE TOWNSHIP FOR TRUSTEE
(Vote for 4)

Votes% of Votes

George E. Johnson (Republican) 39 68.42%
David A. Edwards (Republican) 40 70.18%
Charlton F. Behm (Republican) 37 64.91%
Kenneth J. Schaffer (Republican) 39 68.42%

DUNDEE TOWNSHIP PARK DISTRICT FOR PARK COMMISSIONER TO SERVE A FULL 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

John Meschewski 40 70.18%
Erin A. O'Leary 36 63.16%
David Poweleit 13 22.81%

FOX RIVER VALLEY LIBRARY FOR LIBRARY TRUSTEES TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Mark Biewald 46 80.70%
Brian Lindholm (Write-In) 0 0.00%
Denise Sommerlot (Write-In) 0 0.00%

EDUCATIONAL SERVICE REGION KANE COUNTY FOR REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Mary M.M. Shepro TOWNSHIP 40N RANGE 8E ST CHARLES 31 54.39%
Chad N. Koppie TOWNSHIP 42N RANGE 7E RUTLAND 42 73.68%
Kevin Williams TOWNSHIP 39N RANGE 8E GENEVA 31 54.39%

COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT 300 FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Anne B. Miller TOWNSHIP 43N RANGE 8E ALGONQUIN 40 70.18%
Kathleen P. Burley TOWNSHIP 43N RANGE 8E ALGONQUIN 40 70.18%
David A. Alessio TOWNSHIP 42N RANGE 8E DUNDEE 46 80.70%

ELGIN COMMUNITY COLLEGE 509 FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT TO SERVE A 4-YEAR TERM
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Art Sauceda 29 50.88%
Nadia Blanc Daley 20 35.09%

ELGIN COMMUNITY COLLEGE 509 FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT TO SERVE A 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

Clare M. Ollayos 33 57.89%
Elias A. Palacios 15 26.32%
Rise D. Jones 19 33.33%
Angela J. Causey 26 45.61%