April 9, 2013 Consolidated Election Contest Results for Precinct AU0011


Current as of Tuesday, April 23, 2013 04:47 PM
Precinct Statistics
Registered Voters: 1073 Ballots Cast: 204 Turnout: 19.01%

VILLAGE OF MONTGOMERY FOR PRESIDENT
(Vote for 1)

Votes% of Votes

William C. Keck, Jr. 107 52.45%
Matthew T. Brolley 85 41.67%
Thomas J. Campbell 10 4.90%

VILLAGE OF MONTGOMERY FOR CLERK
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Heidi A. Dziedzic 163 79.90%

VILLAGE OF MONTGOMERY FOR TRUSTEE
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Theresa Sperling 74 36.27%
Steve R. Jungermann 76 37.25%
Denny Lee 98 48.04%
Colleen C. Nedrow 47 23.04%
Gregory W. Nelson 57 27.94%
Ben A. Brzoska 49 24.02%
Joshua A. Salisbury 52 25.49%
Andy R. Kaczmarek, Jr. 92 45.10%

AURORA TOWNSHIP FOR SUPERVISOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Albert E. Heriaud (Republican) 96 47.06%
William "Bill" Catching (Democratic) 96 47.06%

AURORA TOWNSHIP FOR CLERK
(Vote for 1)

Votes% of Votes

John Gaglione (Republican) 97 47.55%
Ken Christy (Democratic) 89 43.63%

AURORA TOWNSHIP FOR ASSESSOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Davis R. Offutt (Republican) 116 56.86%
Jason Owens (Democratic) 69 33.82%

AURORA TOWNSHIP FOR HIGHWAY COMMISSIONER
(Vote for 1)

Votes% of Votes

William "Bill" Bury (Republican) 89 43.63%
John Shoemaker (Democratic) 95 46.57%

AURORA TOWNSHIP FOR TRUSTEE
(Vote for 4)

Votes% of Votes

Harry A. Crowcroft (Republican) 88 43.14%
James Heriaud (Republican) 96 47.06%
Joan Solms (Republican) 95 46.57%
Don Duve (Republican) 78 38.24%
Dolores Hicks (Democratic) 92 45.10%
David W. Moore (Democratic) 88 43.14%
Juanita T. Wells (Democratic) 78 38.24%
Juan Reyna (Democratic) 70 34.31%

OSWEGO LIBRARY FOR LIBRARY TRUSTEES TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 4)

Votes% of Votes

Kandice K. Ream 114 55.88%
Vernita R. Hettrich 101 49.51%
Terry Tamblyn 123 60.29%
Craig Weber 120 58.82%
Evelyn Givens 102 50.00%

EDUCATIONAL SERVICE REGION KANE COUNTY FOR REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Mary M.M. Shepro TOWNSHIP 40N RANGE 8E ST CHARLES 126 61.76%
Chad N. Koppie TOWNSHIP 42N RANGE 7E RUTLAND 121 59.31%
Kevin Williams TOWNSHIP 39N RANGE 8E GENEVA 129 63.24%
Precinct Statistics
Registered Voters: 1073 Ballots Cast: 126 Turnout: 11.74%

AURORA WEST SCHOOL DISTRICT 129 FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Valarie Brown Dykstra 66 52.38%
William Passalaqua 21 16.67%
Neal Ormond 35 27.78%
Jonathan J. Wood 46 36.51%
George R. Dyche 31 24.60%
Mark Bradford 40 31.75%
Robert Patterson 34 26.98%
Precinct Statistics
Registered Voters: 1073 Ballots Cast: 78 Turnout: 7.27%

AURORA EAST SCHOOL DIST 131 FOR MEMBERS OF THE EDUCATION TO SERVE A FULL UNEXPIRED 2-YR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

Stella L. Gonzalez 27 34.62%
Marcella J. Duermit 35 44.87%
Mary Louise Peryea 37 47.44%
Ignacio "Nacho" Cervantes 12 15.38%

AURORA EAST SCHOOL DISTRICT 131 FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Richard R. Leonard 49 62.82%
Annette M. Johnson 33 42.31%
Kirsten Strand 48 61.54%
Zachary Montroy 39 50.00%
Precinct Statistics
Registered Voters: 1073 Ballots Cast: 204 Turnout: 19.01%

WAUBONSEE COMMUNITY COLLEGE 516 FOR TRUSTEES TO SERVE A 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

Richard Bodie 99 48.53%
Richard "Shorty" Dickson 65 31.86%
Issac Count De Money Wilson 21 10.29%
L. Michael Konen 75 36.76%
Emmett Bonfield 44 21.57%