Aurora Election Commission Results

April 9, 2013 Consolidated Election Contest Results for Precinct AU0007


Current as of Tuesday, April 23, 2013 04:47 PM
Precinct Statistics
Registered Voters: 859 Ballots Cast: 101 Turnout: 11.76%

AURORA TOWNSHIP FOR SUPERVISOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Albert E. Heriaud (Republican) 60 59.41%
William "Bill" Catching (Democratic) 40 39.60%

AURORA TOWNSHIP FOR CLERK
(Vote for 1)

Votes% of Votes

John Gaglione (Republican) 55 54.46%
Ken Christy (Democratic) 40 39.60%

AURORA TOWNSHIP FOR ASSESSOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Davis R. Offutt (Republican) 69 68.32%
Jason Owens (Democratic) 26 25.74%

AURORA TOWNSHIP FOR HIGHWAY COMMISSIONER
(Vote for 1)

Votes% of Votes

William "Bill" Bury (Republican) 49 48.51%
John Shoemaker (Democratic) 46 45.54%

AURORA TOWNSHIP FOR TRUSTEE
(Vote for 4)

Votes% of Votes

Harry A. Crowcroft (Republican) 53 52.48%
James Heriaud (Republican) 59 58.42%
Joan Solms (Republican) 51 50.50%
Don Duve (Republican) 51 50.50%
Dolores Hicks (Democratic) 37 36.63%
David W. Moore (Democratic) 37 36.63%
Juanita T. Wells (Democratic) 30 29.70%
Juan Reyna (Democratic) 35 34.65%

EDUCATIONAL SERVICE REGION KANE COUNTY FOR REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Mary M.M. Shepro TOWNSHIP 40N RANGE 8E ST CHARLES 55 54.46%
Chad N. Koppie TOWNSHIP 42N RANGE 7E RUTLAND 48 47.52%
Kevin Williams TOWNSHIP 39N RANGE 8E GENEVA 56 55.45%
Precinct Statistics
Registered Voters: 859 Ballots Cast: 12 Turnout: 1.40%

BATAVIA SCHOOL DISTRICT 101 FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 4)

Votes% of Votes

Tina Bleakley 8 66.67%
Jason Stoops 4 33.33%
Michael Papka 6 50.00%
Susan G. Locke 7 58.33%
Jonathan E. Gaspar 4 33.33%
Garrick C. Grizaffi 3 25.00%
Jim Karner 8 66.67%
Precinct Statistics
Registered Voters: 859 Ballots Cast: 89 Turnout: 10.36%

AURORA EAST SCHOOL DIST 131 FOR MEMBERS OF THE EDUCATION TO SERVE A FULL UNEXPIRED 2-YR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

Stella L. Gonzalez 43 48.31%
Marcella J. Duermit 46 51.69%
Mary Louise Peryea 34 38.20%
Ignacio "Nacho" Cervantes 18 20.22%

AURORA EAST SCHOOL DISTRICT 131 FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Richard R. Leonard 70 78.65%
Annette M. Johnson 57 64.04%
Kirsten Strand 48 53.93%
Zachary Montroy 33 37.08%
Precinct Statistics
Registered Voters: 859 Ballots Cast: 101 Turnout: 11.76%

WAUBONSEE COMMUNITY COLLEGE 516 FOR TRUSTEES TO SERVE A 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

Richard Bodie 51 50.50%
Richard "Shorty" Dickson 26 25.74%
Issac Count De Money Wilson 6 5.94%
L. Michael Konen 53 52.48%
Emmett Bonfield 25 24.75%