Aurora Election Commission Results

April 9, 2013 Consolidated Election Contest Results for Precinct AU0001


Current as of Tuesday, April 23, 2013 04:47 PM
Precinct Statistics
Registered Voters: 859 Ballots Cast: 153 Turnout: 17.81%

VILLAGE OF NORTH AURORA FOR PRESIDENT
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Dale Berman 120 78.43%

VILLAGE OF NORTH AURORA FOR CLERK
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Lori J. Murray 132 86.27%

VILLAGE OF NORTH AURORA FOR TRUSTEE
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Allen E. Cavender 42 27.45%
Christopher Faber 111 72.55%
Mark J. Gaffino 129 84.31%
Michael Lowery 102 66.67%

VILLAGE OF NORTH AURORA FOR LIBRARY TRUSTEES TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 4)

Votes% of Votes

Marguerite L. Treest 119 77.78%
Tanya Berley 94 61.44%

AURORA TOWNSHIP FOR SUPERVISOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Albert E. Heriaud (Republican) 75 49.02%
William "Bill" Catching (Democratic) 66 43.14%

AURORA TOWNSHIP FOR CLERK
(Vote for 1)

Votes% of Votes

John Gaglione (Republican) 76 49.67%
Ken Christy (Democratic) 61 39.87%

AURORA TOWNSHIP FOR ASSESSOR
(Vote for 1)

Votes% of Votes

Davis R. Offutt (Republican) 78 50.98%
Jason Owens (Democratic) 63 41.18%

AURORA TOWNSHIP FOR HIGHWAY COMMISSIONER
(Vote for 1)

Votes% of Votes

William "Bill" Bury (Republican) 57 37.25%
John Shoemaker (Democratic) 83 54.25%

AURORA TOWNSHIP FOR TRUSTEE
(Vote for 4)

Votes% of Votes

Harry A. Crowcroft (Republican) 76 49.67%
James Heriaud (Republican) 76 49.67%
Joan Solms (Republican) 83 54.25%
Don Duve (Republican) 69 45.10%
Dolores Hicks (Democratic) 66 43.14%
David W. Moore (Democratic) 57 37.25%
Juanita T. Wells (Democratic) 58 37.91%
Juan Reyna (Democratic) 50 32.68%

EDUCATIONAL SERVICE REGION KANE COUNTY FOR REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Mary M.M. Shepro TOWNSHIP 40N RANGE 8E ST CHARLES 84 54.90%
Chad N. Koppie TOWNSHIP 42N RANGE 7E RUTLAND 77 50.33%
Kevin Williams TOWNSHIP 39N RANGE 8E GENEVA 86 56.21%

AURORA WEST SCHOOL DISTRICT 129 FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for 3)

Votes% of Votes

Valarie Brown Dykstra 86 56.21%
William Passalaqua 24 15.69%
Neal Ormond 78 50.98%
Jonathan J. Wood 32 20.92%
George R. Dyche 67 43.79%
Mark Bradford 49 32.03%
Robert Patterson 66 43.14%

WAUBONSEE COMMUNITY COLLEGE 516 FOR TRUSTEES TO SERVE A 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

Richard Bodie 62 40.52%
Richard "Shorty" Dickson 40 26.14%
Issac Count De Money Wilson 14 9.15%
L. Michael Konen 67 43.79%
Emmett Bonfield 32 20.92%

NORTH AURORA FIRE DISTRICT FOR FIRE TRUSTEES TO SERVE A FULL 6-YEAR TERM
(Vote for 2)

Votes% of Votes

Alfred Coppes (Independent) 110 71.90%
Richard Brackett (Independent) 119 77.78%